Cătălin Marian Predoiu a fost pus ministru al Justiţiei de către Călin Popescu Tăriceanu după demisia lui Tudor Chiuariu, cercetat de DNA pentru corupţie, precum şi după respingerea de către Traian Băsescu a

Noricăi Nicolai din cauza „mapei profesionale” (citeşte aici intreaga poveste). Numirea lui Predoiu a creată animozităţi în PNL, aripa anti-Tăriceanu acuzând faptul că nu a fost consultată cu privire la propunerea de ministru, dar şi pentru că respectivul nu era membru PNL. Tăriceanu le-a dat flit nemulţumiţilor afirmând că el, ca premier, are dreptul să-şi aleagă miniştri. Totodată, preşedintele liberal i-a informat pe colegii din Biroul Politic că Predoiu cochetase cu PNL-Aripa Tânără (formaţiunea ruptă din PNL de Dinu Patriciu) prin anii ’91-’92. Probabil că Tăriceanu, un prieten bun al lui Patriciu, îl cunoscuse pe Cătălin Predoiu în anturajul petrolistului, actualul ministru lucrând la o casă de avocatură care reprezenta şi apăra interesele firmelor deţinute de oligarh.
Deci, pot afirma că Tăriceanu l-a adus pe actualul ministru al Justiţiei în PNL şi l-a făcut „om”. Şi, cum orice bine nu rămâne nepedepsit, Predoiu i-a întors acum spatele binefăcătorului său, după primul telefon primit din tabăra inamică.
Cel care i-a propus lui Predoiu să rămână în continuare la cârma ministerului Justiţiei a fost Mircea Geoană, acest fapt petrecându-se miercuri, telefonic, şi nu Traian Băsescu, aşa cum a declarat, sâmbătă, Tăriceanu, orbit de furie. Preşedintele l-a sunat pe Predoiu vineri, pe la 18,00, după ce PSD şi PD-L au căzut de acord cu această numire. Traian Băsescu i-a mai cerut ministrului să-şi rezolve situaţia cu PNL pentru că la Justiţie trebuie numit un independent. Predoiu a acceptat, în principiu, după care l-a sunat pe Tăriceanu. Premierul în funcţie s-a supărat rău de tot şi i-a zis „pupilei” sale să se mai gândească, să nu-l tradeze, şi i-a precizat că acceptarea sa va aduce grave prejudicii de imagine şi politice atât PNL cât şi lui. În secunda doi, în criză de nervi, Tăriceanu l-a sunat pe „sfetnicul” său credincios, Bogdan Olteanu. Vestea s-a râspândit ca fulgerul prin PNL şi Predoiu a început să fie contactat de colegii săi din partid, care rugându-l, care „înjurându-l”, care ameninţându-l.
Dar Predoiu a zis „Da”. Vestea a aruncat în aer liberalii şi i-a creat o noapte de nesomn lui Tăriceanu(şi camarilei) care aşteaptă să încaseze de acum şi şuturile trecute în contul său de către adversarii din partid din cauza nominalizării lui Predoiu fără consultarea lor. La primele ore ale dimineţii de sâmbătă, cu mâna lui Dan Andronic, Tăriceanu l-a muştruluit rău pe blogul său pe „trădător” (citeşte aici), a făcut declaraţii acide la adresa ministrului care, în opinia preşedintelui PNL, face jocul lui Traian Băsescu.
De asemenea, el a cerut PNL Buzău, organizaţie în care Predoiu a fost ales deputat, să îl excludă pe acesta din PNL, şi a convocat de urgenţă o şedinţă a BPC PNL pentru a ieşi şi cu un mesaj politic (cine mai ascultă loserii?!).
Şedinţa de excludere de la PNL Buzău probabil că nu va mai avea loc pentru că în timp ce eu scriu aceste rânduri Cătălin Predoiu şi-a trimis deja demisia la PNL.
Aflat la Parlament, Tăriceanu a făcut o declaraţie, sâmbătă pe la 12,00, prin care îl acuza tot pe Traian Băsescu de această maşinaţiune cu toate că, aşa cum am scris mai sus, ideea de racolare a lui Predoiu i- aparţinut lui Mircea Geoană.
UPDATE 1:
Cătălin Marian Predoiu a confirmat, la ora 14,05, că şi-a depus o cerere de autosuspendare la filiala PNL Buzău. El s-a arătat surprins de atacurile dure la care a fost supus, vineri seara, de către colegii săi şi a precizat că a respectat statutul partidului în tot ceea ce a făcut(se referea la faptul că l-a informat pe Tăriceanu privind intrarea în Cabinetul Boc).
UPDATE 2:
Cătălin Predoiu a fost validat de comisia juridică a Parlamentului în funcţia de ministru al Justiţiei.
Un fapt este clar: PNL ( dar mai ales Tăriceanu) a primt o grea lovitură, iar acesta este doar începutul. Dezertarea lui Predoiu este ca un sunet de trompetă pentru răzvrătiţii din PNL care văd că „se poate” şi speră că la o adică le-ar putea „ieşi” şi lor. Surprizele vor continua. Doar Ignatul, Crăciunul şi Anul Nou întârzie producerea unor alte dezărtări, precum şi curgerea de sânge în zăngănit de arme, ce vor avea loc în sânul liberalilor.
Bine scris şi informat iar alţii primesc leafă pentru un serviciu de tot rahatul.
Bravo raho!
filadel
hahaha! poate primesc si eu!
am glumit, chiar nu! dar mi-ai dat o idee…poate incep o colaborare ca altfel le dau mura in gura la jurnalistii astia parati! 😉
1. Este vreo legătură între Cătălin Predoiu şi Silviu Predoiu (SIE)?
2. „Nici nu ştim cîţi ofiţeri de informaţii suntem!” (Geoană)
gabriel
1. vezi cum se leaga? plus niste reprezentari avocatesti in „famiglia”
2.bai da’ ce i-a dat la temelie lui Tariceanu!!! Stiu din surse super-apropiate actualului premier ca a avut o cadere psihica. Nu se astepta de la Predoiu!
3. dar noi, poporul, ai cui suntem? ala cu ala, ala e a lu’ ala, da’ noi? chiar am ramas o masa de manevra?
alex
da
Bravo Raho, super postare! Super informatii!
@gabriel
speram sa ma contrazici!
@alk
mersi!
Eu zic ca-i vrajeala americana. Le convine la toti, dar la toti, cu Predoiu. E o carte sigura. Cuvintele grele ale PNL nu sint sincere
, fac parte din show.
Trei observatii:
1. simte si Tariceanu cum e sa fii tradat; nici un fel de mila pentru el.
2. Si Obama a pastrat secretarul de la aparare al lui Bush jr; ce mare scofala ca a ramas Predoiu in conditiile in care nu exista o solutie accepatabila pentru toti.
si
3. Nastase s-a exprimat clar: prin independenta justitiei pesedistii inteleg independenta fata de Cotroceni.
FOC
1. de mult nu l-am vazut atat de negru de suparare asa cum l-am vazut, ieri, la parlament, pe Tariceanu. Cred ca in sufletul lui are mari regrete chiar daca incearca sa se dea lebada. De fapt, e cantecul lui de lebada.
2.Predoiu e ok. e bine ca a ramas si mai ales ptr ca poate fi benefica o anume continuitate la justitie in contextul in care suntem monitorizati de CE. Chestia cu schimbarea lui Morar nu a plecat de la el si nici macar de la Tariceanu, ci de la cei din jurul lui, Chiariu, Fenechiu, Olteanu, David.
3.E normal ca atunci cand te feresti de justitie, stiindu-te cu bube-n cap, sa iti fie frica de o functionare independenta a justitiei. Ei tot o baga pe aiai cu basescu, ca el ar da comanda politica. Daca esti nevinovat, poate da oricine comanda, nu mai traim in dictatura si daca nu gasesti dreptate in tara, te adresezi instantelor internationale. Asta cu justitia comandata nu mai tine in UE si aia stiu cu cine au de a face. Altfel, nu il apreciau pe Morar daca ar fi simtit ca el actioneaza la comanda politica.
Tio
crede-ma si nu imi cere sa spun mai mult decat am scris. chiar i-a lovit in plin, si in special pe Tariceanu.